Nowa era ogrodnictwa – trendy i praktyki zrównoważonej produkcji

Branża ogrodnicza przechodzi transformację. Zrównoważony rozwój, będący odpowiedzią na zmieniające się warunki klimatyczne i rosnącą świadomość ekologiczną, kształtuje nowe podejście w uprawie, handlu i zarządzaniu zasobami naturalnymi. W obliczu tych zmian, działania związane z ESG, a także ekologiczna produkcja asortymentu najwyższej jakości stają się kluczowe dla firm z tego sektora. O zmianach w branży i nowych horyzontach mówi Joanna Legutko, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Zimowe ceny pomidorów, ale czy wszystkich? Niektóre są mniej cenione [13.03.2024]

Ilość polskich pomidorów malinowych na Broniszach pozostaje dość niska. Producenci wciąż mogą spodziewać się nieco wyższych stawek. Niemniej, nie dotyczy to wszystkich. Jak wygląda aktualna sytuacja?

Jabłka przemysłowe: Kontraktacja czy wolna amerykanka? Kolejna debata w Sandomierzu

Jabłka przemysłowe stanowią w Polsce znaczący procent corocznych zbiorów. W związku z tym handel milionami ton surowca powinien być w jakimś stopniu uregulowany. Czy warto wiązać się kontraktami z przetwórniami? Ten temat poruszmy na jednej z debat podczas Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu – już jutro, 31 stycznia.

Co karczować, a co sadzić? Zapraszamy jutro do Sandomierza

Co karczować, a co sadzić? To pytanie towarzyszy sadownikom od lat, ale w ostatnim czasie szczególnie zyskuje na znaczeniu. Na jakie odmiany jabłoni postawić? Czy warto inwestować w uprawę innych gatunków? Te tematy podejmiemy podczas jednej z debat na Spotkaniu Sadowniczym w Sandomierzu – już jutro, czyli 31 stycznia.

Wzrósł eksport ziemniaków na Ukrainę. Ceny dla polskich producentów wystrzelą w górę?

Na Ukrainie pojawiły się pierwsze dostawy ziemniaków z Polski. Zarazem w Europie występują niedobory. Czy więc ceny dla polskich producentów wystrzelą w górę? Wiele na to wskazuje…

Grudniowe truskawki znowu nieco droższe

Popyt nie spada, a truskawek na rynku jest znacznie mniej niż przed rokiem. Na zachodzie Europy truskawki w grudniu trafiają przede wszystkim na bożonarodzeniowe jarmarki.

Gdzie jest borówkowe Eldorado?

"Rycerz na schwał, Na koniu w cwał, W dzień jasny i w noc bladą, Śpiewając rad, Wędrował w świat, I szukał Eldorado…”* Z perspektywy plantatorów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Plantatorów Borówki, na większości plantacji borówek w Polsce zebrano mniej owoców niż w poprzednich latach. W skrajnych przypadkach spadek plonu wynosił ponad 50%. Były jednak też takie, gdzie plony wzrosły za sprawą wchodzących w owocowanie nowych kwater.  Dane GUS mówią o tym, że zanotowaliśmy wzrost produkcji w Polsce o 4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nie wszyscy z nas zgadzają się z tak optymistycznym wynikiem pokazanym przez GUS. Ich zdaniem te oficjalne dane są po raz kolejny przeszacowane.

Litr ON w hurcie podrożał już o 50 groszy

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów rynku paliw, musimy zapłacić rachunek za ręczne sterowanie hurtowymi cenami. Od wyborów olej napędowy podrożał już o 50 groszy na litrze i to nie koniec…

Ceny pomidorów, ogórków, cukinii, fasolki, papryki, sałaty i bakłażanów. Rolnik dostaje mniej niż w...

Ceny warzyw w aktualnym sezonie pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Rolnicy otrzymują mniej niż w 2022 roku, a koszty pozostały bardzo wysokie.

Brak działań na rynku malin spowoduje likwidację wielu plantacji

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej działając w imieniu producentów owoców miękkich z Lubelszczyzny wnosi ponowienie o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu stabilizacje na rynku owoców miękkich. Dramatycznie niskie ceny oferowane w bieżącym sezonie przez podmioty skupujące o nawet brak możliwość sprzedaży spowodowały drastyczny spadek przychodów plantatorów z naszego regionu.